0
Vyskúšajte nové vyhľadávanie

Blchy v zime. Ako sa ich zbaviť?

Akonáhle sa kliešte uložia na zimný spánok, ostražitosť majiteľov psov voči parazitom poľaví. Keď potom psovi z kožuchu vyskočí uprostred treskúcich mrazov vykŕmená blcha, nestačí sa čudovať. Blchám totiž zima nevadí. Čo s tým?

Vyhláste blchám vojnu

Dospelá blcha predstavuje iba vrchol ľadovca. V momente, keď si na svojej mačke alebo psovi dospelé blchy všimnete, býva už ich okolie zamorené blšími vajíčkami. Preto nemá zmysel zviera vykázať do izolácie alebo dokonca na záhradu. Naopak – čím viac vyliahnutých bĺch na seba zviera nazbiera, tým lepšie, pretože sa nepustí do vás. Pokiaľ chce zo svojej domácnosti blchy nadobro vykoreniť, nestačí len odblešiť samotné zviera. Musíte sa pustiť aj do zablšených vankúšov, kobercov, pohoviek a pelechov. Vystriekajte byt vhodným antiparazitným prípravkom a zároveň ošetrite zviera. Na ošetrenie prostredia odporúčame osvedčený prípravok  Bio Kill.

Zviera ošetrite dvojfázovo

Psa alebo mačku najprv vykúpte v šampóne proti parazitom, odporučiť môžeme napríklad: Arpalit neo antiparazitním šamponem alebo Antiparasitic cannis shampoo a veľmi jemným hřebenem im prečešte srsť. Tým dostanete z kožuchu najväčšiu pohromu. Čo ďalej? V zásade máte ďalšie dve možnosti, ako u mačky alebo psa blchy zlikvidovať:

  1. nasadíte im antiparazitárny obojok, ktorý zviera ochráni pred novou blšou inváziou a funguje niekoľko mesiacov. Medzi osvedčené obojky proti kliešťom a blchám patria  Scalibor a Foresto.
  2. kvapnete mu za krk antiparazitárnu pipetu, ktorá funguje niekoľko týždňov a spoľahlivo zabije každú blchu, ktorá zviera uhryzne. Skvelé výsledky pri likvidácii bĺch dosahuje napríklad pipeta  Frontline combo alebo Advantix.

Rozpoznajte známky blšej prítomnosti:

Blchu spravidla nachytáte priamo pri čine v kožuchu alebo z neho na vás vyskočí. Prítomnosť bĺch ale tiež vyčítate zo správania a vzhľadu zvieraťa. Zviera sa neustále drbe, škrabe a pôsobí nervózne. Ak sa blchy premnožia, ich kúsance zvieraťu poškodia kožu a spôsobia infekciu. Koža postupne začervená a objavia sa pupienky a chrasty. Dajte si pozor, aby ste tieto príznaky nepovažovali mylne za ekzém. Na postihnutých miestach redne srsť, láme sa a je matná. Pomerne ľahko v nej tiež objavíte blší trus, ktorý pripomína mletú kávu.

Nepodceňujte riziko

Odstraňovanie následkov blšieho útoku vám zaberie niekoľko týždňov. Stačí, aby sa váš psík alebo mačička stretol vonku so zablšeným zvieraťom a už si domov ponesie nevítaných návštevníkov. Kúpte im preto antiparazitárne obojky alebo pipety a chráňte svojho psa a mačku proti blchám celoročne.