0
Vyskúšajte nové vyhľadávanie

Vyberáme hračku

Hračky pre psov

Aké sú základné druhy hračiek a na aké príležitosti ich využiť? Nielen na to, sa pozrieme v tomto článku.

Všeobecne vlastne prečo by psy mali mať nejaké hračky? Samozrejme prvé čo mnohé z Vás určite napadne ich, aby neničili nábytok a pod. Áno, to je samozrejme pravda. Ale hlavne, ak sa so psíkmi hráme, tak tým posilňujeme náš vzájomný vzťah. Ďalej tiež vybijeme psíkom prebytočnú energiu. A v neposlednom rade je aj pomocou hračiek, ktoré majú radi môžeme pozitívnou motiváciou naučiť psíkov rôzne povely. A to sa predsa oplatí.

V dnešnej dobe je na trhu úplná spleť všetkých možných hračiek pre psíkov, od klasických typu: tenisák, pískacie zvieratká, plyšové hračky atď. až po kuriózne hračky, ako napr. obrí tenisák, ktorý je väčší pomaly ako Váš psík.

My sa pozrieme na tie najznámejšie hračky. Častokrát totiž počúvam od zákazníkov otázky ako: ,,Je táto hračka vhodná práve pre môjho psíka? ¨

Najdôležitejší fakt pri výbere hračky je ten, že hračka musí byť vždy skôr väčšia ako menšia. Teda pokiaľ máte napr. kokeršpaniel a nie ste si istí, či mu vziať loptičku s priemerom 6cm alebo 8cm, tak vždy brať tú väčšiu variantu. Samozrejme len pokiaľ sa mu pohodlne zmestí do tlamičky. Rozhodne nechceme, aby si psík "vyhodil čeľusť z pántov" 😊.

Pokiaľ zvolíte menšiu hračku, tak sa môže bohužiaľ až veľmi ľahko stať, že Vám psík hračku prehltne a môže dôjsť k najhoršiemu. Máme zo svojho okolia dve také skúsenosti. A síce, že jedna malá sučka prehltla malú loptičku, ktorá jej zostala zaseknutá v pažeráku. Nemohla prijímať žiadnu potravu. Robili jej rôzne vyšetrenia, ale bohužiaľ to nebolo dostatočné a fenečka uhynula. Až pri pitve zistili, kde bol problém. A to sa stalo úplne zbytočne, len vďaka ,,blbé,, náhode. Podobný prípad sa stal aj fence belgického ovčiaka malinoisa, kedy sa počas toho, čo sa panička sprchovala, sučka našla v byte tzv. hopík, vdýchla ho a udusila sa. Aj v tomto prípade to skončilo smrťou psíka. Preto vždy apelujeme na pániky pri výbere hračiek, vždy kupujte väčšie veľkosti. Hračku musíte pri výbere vždy prispôsobiť veľkosti, veku a povahe psíka. Napr. pokiaľ sa psík bojí pískacích hračiek, tak práve tie pre neho nebudú šťastnou voľbou. Alebo ak viete, že je Vás psík notorický, ničiteľ hračiek, tak je zbytočné mu vziať malú plyšovú hračku, ktorá bude do minúty rozorvaná. U týchto psíkov je treba dávať tiež pozor na hračky, ktoré na sebe majú menšie časti, napr. oči ako korálky (gombíky), apod. Aj to by mohol byť prípadne problém. Tiež musíte pri výbere porozmýšľať, na aký účel bude hračka slúžiť. Napr. či sa budete so psíkom preťahovať alebo či ho chcete zabaviť, keď sa potrebujete venovať nejakej svojej činnosti a psí nenechavci Vám to nechcú umožniť.

Pokiaľ viete, že hľadáte hračku, ktorá by na nejaký čas vášho parťáka zabavila, tak odporúčam napr. hračku: Kong, ktorá sa dá naplniť napr. tvarohom. Psíkovi chvíľu zaberie, kým z kongu pochutinu dostane von. Pritom nehrozí, že by si mohol nejako ublížiť, takže ho s pokojným svedomím, môžete nechať pár hodín doma samotného. Ďalšia výhoda Kongu je, že sú extrémne pevné a len tak ich psíkovia nerozskúšajú. Pre prípadné ľahšie hľadanie tu odkaz na Kongy.

Veľmi vďačné sú tiež tzv. interaktívne hry pre psov. To sú hry, u ktorých musia psíkovia premýšľať, aby docielili, že sa napr. posunutím rôznych kociek dostanú k maškrte, ktorá je pod nimi schovaná. Dôležité je, aby pri tom psík nepoužíval labky či si inak pomáhal. Musí sa k maškrte dostať naozaj len odstrčením kociek tlamou. K tomu mu pri učení tejto hry samozrejme musíte trochu pomôcť a ukázať psíkovi, ako to funguje. V ponuke je niekoľko obtiažností. Začína sa pochopiteľne najjednoduchším variantom, aby psík pochopil princíp hry a postupne môžete zhotovovať ťažšie varianty. Jedna z tých jednoduchších treba tato.

Tento typ hry je skvelý napr. keď má psík nariadený kľudový režim zo zdravotných dôvodov, ale vy vidíte, že sa psík strašne nudí. Vedeli ste, že také psychické sústredenie, je pre psíkov často náročnejšie a únavnejšie ako keby ubehli dlhú prechádzku?!

Ak máte v pláne aktívne prechádzky a hľadáte hračku, s ktorou môže tráviť čas so psíkom vonku pri teplých dňoch, tak je pre vás skvelou voľbou napr. frisbee (lietajúci tanier)  ZDE.

Ale pozor, je dôležité vedieť, ako frisbee správne hádzať, aby si pri jeho chytaní psík neublížil. Tie pády sú potom škaredé.

Pre psíkov, čo majú ,,miesto mozgu tenisák¨, ako ja s obľubou hovorím, je skvelou voľbou házeč míčků.

Respektíve je to pomôcka skôr pre pánov. S hádzačom totiž dohodíte oveľa ďalej a psík sa naozaj prebehne. Opäť pozor! S hádzačom určite nehádžte nikdy veľmi dlho, obzvlášť v horúcich letných dňoch. Veľa ľudí hádzač využíva na rýchle unavenie psa, aby pánik nemusel veľmi chodiť. Občas je to určite v poriadku, ale nemalo by to byť na dennom režime. Pri hádzaní loptičky psík z miesta prudko vybieha a šprintom letí pre loptičku, kde zase prudko brzdí a opäť sa prudko rozbieha a beží späť k pánovi s loptičkou. Takže si asi dokážete predstaviť aká záťaž je to pre jeho kĺby .

Relatívnou novinkou je Puller. Je to sada dvoch fialových krúžkov, ktoré vám umožnia každodenný aktívny tréning vášho psa. je veľmi odolný, ale zároveň ľahučký, krúžok z penovej gumy. Je tiež plávajúca, ideálna hračka aj pre vodnú zábavu. Je vhodný pre všetky plemená psov. Vyrába sa v 5-tich veľkostiach. Tiež pre bull psíkov.

Vhodný pre šteňatá od dvoch mesiacov veku. Puller je šport pre psa a pána, ktorý má dve kategórie: Running a Jumping. V tomto športe sa už organizujú aj preteky. U nás sa hračka teší veľkej obľube.

15570

 

O hračkách a ich využití by sa dalo písať o rána do večera.

Ak ste dočítali až sem, tak veľmi ďakujeme a dúfame, že sa nám podarilo aspoň čiastočne niekomu rozšíriť obzory. Prajeme plno krásnych zážitkov s vašimi chlpáčmi, či už s hračkami alebo bez nich.